| Faktura tryck även på kopia |   | 2010-04-29 10:09 | 
         
            | Hej, 
 När jag gör utskrift av faktura så får jag 3 st som alla är märkta som Faktura och ingen som fakturakopia.
 
 Har jag råkat göra någon ändring i inställningar eller varför?
 
 MVH/BoChrister
 | 
         
            |  | 
   
         
            |  Skrivet av: 
               BoChrister | IP: 90.237.146.1 | 
         
            | 
 | 
                        
                  | 
 
 | 
               
               
                  | Svar: Faktura tryck även på kopia |   | 2010-04-29 19:47 | 
               
                  | Om du går in på DATABAS/STYRNING/UTSKRIFTER, så ser du på på höger sida en liten ruta där det står "utskrift original +" här står det förmodligen en 3:a och det innbär att du får ut tre stycken fakturor, sedan är det upp till dig vilken eller vilka du använder som kopia. 
 När du går in på RAPPORTER/KUNDER/SPÅRA FAKTURA, så kan du klicka på den faktura som du vill ha utskriven. Nu kommer det att stå FAKTURAKOPIA på denna.
 
 Skillnaden är att i första fallet är en fakturautskrift begärd i tre exemplar, alla blir lika och du kan inte sedan skriva ut detta fakturanummer igen utan du går till alternativ två och här kan du skriva ut faktura-kopior hur många du vill.
 | 
               
                  |  | 
   
               
                  |  Skrivet av: 
                     Åke | IP: 85.228.186.32 | 
               
                  | 
 |